Rákszűrés

Debreceni rákszűrés vizsgálatunkon csúcsminőségű berendezéseink, komoly citológiai hátterünk és Dr. Aranyosi János több évtizedes tapasztalata garantálja a szívélyes környezetben zajló precíz diagnosztikát és mielőbbi gyógyulást eredményező rákszűrést. A rákszűrés eredménye néhány napon belül kedves pácienseink rendelkezésére áll.

Rákszűrés menete

A vizsgálat előtti beszélgetés során az orvos feltesz néhány kérdést a korábbi nőgyógyászati eseményekről (terhesség, szülés, műtétek, menstruációs problémák), valamint a jelen állapottal kapcsolatos kérdésekről (menstruáció kezdete, hüvelyi folyás, potenciális fájdalom, stb…).

  1. Ezek után bimanuális (kétkezi) vizsgálat,
  2. video kolposzkópos vizsgálat,
  3. citológiai vizsgálat,
  4. és nőgyógyászati ultrahang vizsgálat történik.

Rákszűrés 1. – Bimanuális vizsgálat

Rákszűrés - Bimanuális vizsgálat
Bimanuális vizsgálat

Szülész-nőgyógyász szakorvosunk először bimanuális (két kézzel végzett) vizsgálatot hajt végre, azaz áttapintja a kismedencét, a méhet és a petefészkeket. Ilyenkor a méh nagyságát és helyzetét (például előre vagy hátrahajló méh, potenciális méhmegnagyobbodás), illetve a két petevezeték és petefészek nagyságát ellenőrzi.

A jobb oldali rajzon egy rákszűrés során is alkalmazott bimanuális vizsgálat vázlata látható.

Rákszűrés 2. – Video kolposzkópos vizsgálat

A video kolposzkóp egy új diagnosztikai eljárás, amelynek során a méhszájat vizsgáló mikroszkópban egy kamera van elhelyezve. Debreceni rákszűrésünk során a páciens saját méhszáját, az orvos által látott képet egy televízió képernyőjén, színesben, felnagyítva, a vizsgálat közben, a vizsgáló orvossal egy időben látja.

Rákszűrés 3. – Citológiai vizsgálat

Ezek után a szülész-nőgyógyász váladék mintát vesz a méhszáj felszínéről és a méhnyakból. A hámsejteket tartalmazó anyagot kenetet készít, amit elküld citológiai vizsgálatra. A kenetben található hámsejtek elváltozásaiból tud a kór szövettanász a különböző kóros állapotokra utaló következtetéseket levonni. A citológiai vizsgálat során különböző gyulladást okozó kórokozókat (pl.: HPV, Clamydia, gomba, stb.) is ki tudnak mutatni.

A leleten régebben a CIN (Cervicalis Intraepithelialis Neoplasia) névvel illettünk, ma a SIL (Squamosus Intraepithelialis Laesio) elnevezést használjuk, és a Bethesda-klasszifikáció jelölései alapján megkülönböztetünk

  • LSIL vagy LGSIL azaz low-grade SIL-t
  • HSIL vagy HGSIL-t, azaz a high-grade SIL-t, illetve
  • ASCUS (Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance) vagyis bizonytalan elváltozásokat.

A leleten előfordulhat a Papanicolaou-skála is:

  • P1-2 normál
  • P3 bizonytalan
  • P4-P5 rákmegelőző, rákos állapot.

Rákszűrés 4. – Nőgyógyászati ultrahang

Debreceni nőgyógyászati és szülészeti magánrendelőnk büszke legkorszerűbb műszerezettségére. Két ultrahang berendezésünk magas színvonalú, kiváló diagnosztikai képességekkel rendelkezik, és más-más célokat szolgál.

Tudjon meg többet a rákszűrés során is használt ultrahangról –> Ultrahang Debrecen

Méhnyak rákszűrés

A méhnyakrák nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon is a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők között. Magyarországon minden évben 1200 új méhnyakrákos esetet fedeznek fel. A méhnyakrák kifejlődése igen hosszú ideig, legtöbbször évekig tart, ezért időben észlelve 100%-ban gyógyítható!

Elismert tudományos tény, hogy nincs méhnyakrák előzetes HPV fertőzés nélkül. A HPV vírusoknak több mint 100 típusát ismerjük, amik közül kb. 40 képes a genitáliákon a nyálkahártya megbetegítésére.

A humán papillómavírus az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó, amely a szervezetbe bejutva jellemzően a bőr, a szájüreg, a légutak, a nemi szervek és a végbél hámrétegében szaporodik. Az emberek életük során kb. 50–80 százalékban átesnek valamilyen HPV fertőzésen.

A „nem rákkeltő” típusok szemölcsöket okoznak a bőrön, a külső nemi szerveken. Ezek jóindulatú elváltozások ugyan, de kellemetlenek és igen makacsok, kezelésük hosszadalmas (ecsetelés, fagyasztás, kimetszés), és gyakran kiújulnak.

A HPV „rákkeltő” típusai a hámban, nyálkahártyában úgynevezett „rákmegelőző” és „rákos” elváltozásokat okozhatnak (méhnyakrákot, hüvely-, szeméremtest-, hímvessző- és végbélrákot, illetve a legújabb kitatások szerint a gége-, garat- és szájüregi rákok mintegy 50%-ának háttérében is a HPV, azaz a humán papillomavírus áll.)

Egyeztessen időpontot még ma: 20-3661-856, Dr. Aranyosi János